Valör Ne Demektir Ne Anlama Geliyor Valör Tarihi Nedir?

0 7

Valör Ne Demektir Ne Anlama Geliyor Valör Tarihi Nedir?

Valör kelimesi çok araştırılan bir konudur. Faiz hesaplama başlangıç tarihine başlangıç tarihi denir. Başlangıç tarihi, alacak alanına alacak olarak girilen işlem tarihinden itibaren ilk iş günü olarak ilan edilebilir. Doğrudan işlem tarihi, alacak hesapları işleminin başlangıç tarihidir. Valör hesaba geçen miktar olarak açıklanır.

Başlangıç Tarihi Ne Anlama Geliyor?

Bir bankaya gidip tasarruf hesabı açmak isterseniz, para faizli bir tasarruf hesabına yatırılır ve faiz akmaya başlar. Vadeli mevduat hesabında  yatırım amaçlı fonların faizinin başladığı tarihe doğrudan başlangıç tarihi denir. Bir uygulama olarak, bir bankanın tasarruf hesabına para yatırılırsa, mevduat tarihinden hemen sonra faiz tahakkuk ettirilir.

Ayrıca piyasada farklı takas işlemleri olarak belirlenen hisse senedi, fon vb. alım satımı veya satımı açısından doğrudan birbirinden farklı işlemlerde döviz işlemleri bulunur. Başta sermaye piyasalarındaki bu işlemler olmak üzere para ile ilgili birçok konunun bir başlangıç tarihi vardır.

Spor Valör Ne Anlama Geliyor?

Nakit valör tarihi ise, doğrudan  piyasada gerçekleşen işleme bağlı olarak, işlem tarihinden itibaren iki iş günü içinde ödeme yapılmasını ifade eden bir terimdir. Bu işlemlerde tarihi değerler yeniden önem kazanıyor. Daha basit şu şekilde açıklanabilir. Pazartesi günü yapılan ödemeler Çarşamba günü o kişiye ödenecektir. Nakit değer  aslında istenen paranın banka tarafından müşteriye sunulduğu günü ifade eder. İşlem verileri ile kullanım verileri arasında 2 iş günü fark vardır. Bu farklılıklar mesaj hazırlama, inceleme, fonlama gibi işlemlerdir.

Tabii ki, bu tür işlemler bankacılık sistemine bağlıdır. Bazı bankalar gündüzdür, ancak bazı bankalar hesaplama için iki veya üç günlük bir başlangıç tarihi kullanabilir. Bu gibi durumlarda banka, bu sürenin uzatılmasına karşılık olarak yüksek faiz oranları sayılarak  uygulayabilir. Bu tür bir değer hesaplaması yapmak, bankaların bireylere sundukları faiz hesaplamasını görmelerini kolaylaştırır. Daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için bu temadan bir örnek vermekte fayda var. 32 günlük hesaba yatırılan para için 3 gün vadeli işlem isteniyorsa ve buna göre faiz oranı belirlenirse, banka bu faizi fiilen toplam 35 gün kullanıyorsa, bu faiz uygulanacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.