Parite Nedir? Parite Nasıl Hesaplanır?

0 110

Parite Nedir? Parite Nasıl Hesaplanır?

Parite, üçüncü para birimine göre iki farklı para birimini temsil etmektir. Döviz kuruna çok benzeyen bu ifadeye bazen döviz çifti de denir. Basit biçimde parite, ulusal para birimlerinin birbirine oranıdır. Pariteyi etkileyen çeşitli faktörler vardır. En basit haliyle, her ülkenin para biriminin faiz oranları veya iç ekonomik koşulları pariteyi etkileyen en önemli faktörler arasında sayılabilir. Euro-Dolar paritesinin kısaltması doğrudan EURUSD’dir. Euro ve ABD doları paritesinin kısaltması olarak tanımlanır.

Türkiye’nin ana paritesi EURUSD paritesidir. Buna Eurodolar paritesi deniyor ve Euro ile ihracaat ve ABD doları ile ithalat yapan Türkiye, ticaret dengesi analizinde bu noktada EuroDolar paritesine büyük önem veriyor. Çok kolay bir şekilde elde edilebilen çift, aşağıdaki basit hesaplama ile belirlenebilir; 1$ karşılığı 6,82’dir. 1 Euro  karşılığı 7.59’dur. Bu bağlamda 1.11’deki EURUSD paritesi 7.59 / 6.82’den alınmıştır.

Pariteyi Nasıl Hesaplarsınız

Çiftler halinde hesaplama işlemi doğrudan karşılıklı bölmeden yapılır. Euro / Dolar ve Eurodolar parite dengesini bulun. Dolar/Euro için Dolar/Euro  paritesi belirlenir. Döviz piyasası paritesinde birçok parite bulunur. Ticaret hadleri ve işlem hacmi denilince ilk akla gelenler şunlardır: EURUSD paritesi (Euro / US $), USDJPY (USD / Yen), GBPUSD paritesi (Sterlin / ABD doları), AUDUSD (Avustralya Doları / ABD doları), USDTRY Paritesi (ABD $ / Türk Lirası) EURTRY (Euro / Türk Lirası) Bunlar Türkiye’de en çok işlem gören paritelerdir.

Parite Çeşitleri Nelerdir?

Ana Parite

Dünyadaki yedi ana para biriminin oranı kullanılarak tespit edilen çiftlere majör parite denir. Bu yedi büyük küresel para birimi, ekonomide sürekli kontrol edilen ve itaat edilen para birimleridir.
Dünyada kullanılan yedi para birimi ABD doları (USD), Euro (EUR), İngiliz sterlini (GBP), Avustralya doları (AUD), Kanada doları (CAD), İsviçre frangı (CHF) ve Japon yeni (JPY). ) dir. Bu para birimleri daha istikrarlı bir ekonomide ilerleyecektir. Ancak, pazar diğer ülkelere kıyasla büyüktür. Majör pariteye bir örnek, yaygın olarak kullanılan ve işlem hacminin yüksek olması nedeniyle akla gelen ilk gelen EURUSD’dir.

Küçük Parite

Yedi ana para biriminden biri diğer para birimlerinden herhangi biri ile karşılaştırıldığında, bulunan parite küçük parite olarak tanımlanır. AUD/JPY, AUD/CHF, AUD/CAD, CAD/CHF, CAD/JPY ilk akla gelen küçük paritelerdir. Bunlar aynı zamanda minör paritede en çok işlem görenler olarak da belirlenebilir. Bu kategoride ilk akla gelen Euro, Japon veya İngiliz Sterlini minör çiftleridir.

Egzotik Parite

Diğer para birimlerinin adlarına göre gruplandırılmış tüm önemsiz para birimleri arasındaki pariteye egzotik çift denir. Toplam işlem hacmi küçüktür. En düşük parite bile bu kategoride toplanır. Ancak yerel yatırımcılar genellikle kendi ülkelerinde izlenen egzotik çiftlerle ilgilenir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.