Kredi Kefaletinde Oluşan Sorumluluklar Nelerdir

0 10

Kredi Kefaletinde Oluşan Sorumluluklar Nelerdir?

Garanti sözleşmeleri Borçlar Kanunu maddesinde açıklanmıştır. Kefil sorumludur ve teminat kredi sözleşmesinde geçerlidir. Yazılı sözleşme garantisi. Borçluya garanti edilen miktar sözleşmede açıkça belirtilmelidir. Bu iki önemli hukuki unsuru kapsamayan garanti sözleşmeleri geçersizdir.

Kefil Olma Koşulları

Kredi çeken kişiye ise kefil olan kişinin belirli koşulları yerine getirmesi gerekecektir. Bunlar;

  •  KKB (Kredi kayıt büro)siparişleri ve  yeterli gelir
  •  Aynı durumda yaşıyor olması
  •  Kefil olarak tanımlanan kişi, kefilin şartlarına ilişkin bir belge imzalamalıdır.

Kefil Olmanın Ne Tür Riskleri Vardır ve Dezavantajları Nelerdir?

Bir kredinin kefili olmak, aslında sizin adınıza kredi çekmek gibidir. Kefil, en az borçlunun yanı sıra krediyi ödemekle yükümlüdür. Kefil, temerrüt ödemesi veya kredinin kilidinin açılması durumunda borçlu adına bir bankaya bir kredinin ödenmesini garanti eden bir kefil olarak da ilan edilebilir.
Garantili krediler için ödeme takibi yakından yapılmalıdır. Bir belge imzalanırken, ödemede temerrüt durumunda kefilin haberdar edilmesinde fayda vardır. Kefilin ödemesi devam ederse, bilgilerin ertelenmesi borcu ve kredi itibarını azaltacaktır.

Garantörlerin düşünmesi gereken ilk soru, toplam borcu geri ödeyecek finansal araçlara sahip olup olmadıkları veya borç miktarının hayatlarını ne kadar etkilediğidir. Çünkü iş bitiminde hacizle sonuçlanabilecek süreçler vardır. Riskleri ve kimin ve ne kadar kredinin garanti edildiğini bilmeniz gerekir. Kupon için başvuran kişi  akraba veya yakın bir arkadaş olsa bile, karar vermeden önce  bu faktörler dikkatlice düşünülmelidir.

Kefil Olmak Daha Sonra Kredi Çekmeyi Etkiler Mi?

KKB kaydı, başka bir kredinin garanti edildiği ve o garantili kredi için istihbarat talebinde bulunulduğu bilgisini içerir. Yani kredi ile ilgili bilgiler de  kredi onay sürecinde  rol oynar. Garantili krediler için geç ödemeler ve eksik ödemeler gibi farklı olumsuzluklarını yansıtabilir. Ancak temerrüt ödemesi yoksa ipotek kefili krediyi çekebilir.

Hangi Durumlarda Kefil Gerekir?

İpotekler için  genellikle kefil gerekmez çünkü ipotek, ev satın alımınızın garantisi olarak sağlanır. Ancak bazı durumlarda banka yeterli teminat bulamayabilir ve ek yardım talep edebilir. Bu durumlar aşağıdaki gibidir:

  • Aylık  geliri yetersiz ise
  • Bu, bankaların ek gelir veya kefil beyanı talep etmelerini sağlari
  • Geçmiş ödemeler düzensiz ise krediyi güvenilir bir şekilde kullanmak zorlaşır ve idari/yasal takibi yapılır.
  • Kredi geçmişi sorunları kabul edilebilir düzeydeyse, riski paylaşmak için bir garantöre ihtiyacınız olabilir.
  • Kredi geçmişi olmadan, bankalar ödemelerin ne kadar güvenilir olduğunu bilemez.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.