İstanbul’da En Uygun Emlak Fiyatları

0 9

İstanbul’da En Uygun Emlak Fiyatları

İstanbul, sanayi ve ticaretin merkezi konumunda olmasından ötürü sürekli göç alan şehirlerimizin başında gelir. Diğer büyük şehirlerde olduğu gibi İstanbul’da da emlak fiyatları oldukça yüksektir. Eşsiz doğası, ticari faaliyetlerin fazla olması bu şehri cazibe merkezi haline getirir. Şehirde kentsel dönüşümün ivme kazandığı da gözlenir. Son yıllarda depremle mücadele kapsamında çok sayıda eski konut yıkılarak, yenileme çalışmalarına başlanmıştır.

Asya ve Avrupa kıtasını birbirine bağlayan Boğaz’ı tarihi eserleri, şehrin tüm dünya tarafından öne çıkmasını sağlamıştır. Şehirdeki imar çalışmalarının da neredeyse komşu iller konumunda olan batıda Tekirdağ ve doğusunda İzmit’e kadar uzandığı gözlenir. Bu kadar yoğun şekilde gerçekleşen imar çalışmaları, her bütçeye uygun emlak arayışını da beraberinde getirir.

Her Bütçenin Ev Sahibi Olma İmkanı

Ekonomik kalkınma planında en çok önem taşıyan sektörün, emlak olduğu gözlenir. Konut kredilerinde düşüş, emlak sektöründe canlanmaya neden olmuştur. Uzun vadeli düşük ödeme planları ile herkesin rahatlıkla ev sahibi olmasının önü açılmaya çalışılır. Emlak alacak olanlar için İstanbul’da bazı semtler öncelikli olarak tercih edilir. Bunların başında geniş yüzölçümü ve hareketli emlak piyasası ile Esenyurt ilk sırada gelir. Site tipi yerleşmelerin sıkça görüldüğü Esenyurt’ta çok sayıda emlak firması bulunur. İlçe adeta şantiye görünümündedir.

En yüksek gelir seviyesinden en düşük gelir seviyesine kadar herkesin ev sahibi olmasının önü açılmıştır. İlçede evlerin metrekare fiyatı iki bin civarındadır. Yaklaşık 100 metrekare bir daireyi iki yüz bin alt sınırında almak mümkündür. İstanbul’un en pahalı semtleri ise Beşiktaş, Ulus olarak tespit edilmiştir.

Şehir Merkezine Yakınlık

Şehir merkezine yakınlık, evin konforu, akıllı ev sistemi olması ve büyüklüğü fiyatları da doğrudan etkiler. Beşiktaş, Bakırköy gibi yerler bu konuda başı çekerken, müstakil yerleşim yerlerinin bulunduğu Sarıyer ve Zekeriyaköy de bu konuda ilk sıralardadır. Şehir trafiğini rahatlatacak olan raylı sistem her ilçeyi birbirine bağlayacak şekilde hızla ilerler. Durum böyle olunca metro ve trene yakın olan semtlerdeki sokaklar arasında bile fiyat farklılıkları oluşur. Cazip kredi imkanları ile her bütçenin ev sahibi olmasının imkanları oluşturulmaya çalışılır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.