İkinci El Otomobil Alırken Bunlara Dikkat Edin

0 6

İkinci El Otomobil Alırken Bunlara Dikkat Edin

İkinci el otomobil almak zor bir süreç gibi görünse de satın almak istenildiğinde uygun yollardan, süreçlerden gidilerek sorunsuz bir şekilde otomobil almak kolaydır. Hasar kaydı ve teknik sorunlarının var olup olmadığı ve güvenilir olan bir satıcı elemandan alındığına emin olmak için ve sonrasında sorun yaşamamak için ikinci el otomobil satın alırken dikkat edilmesi gereken kurallar vardır, bunlar;

İkinci El Otomobil Alırken Dikkat Edilecekler

Kendinize uygun arabayı seçin. Uygun arabayı seçerken de göz önünde bulunduracağınız noktalar vardır. Öncelikle bütçenize uygun olmalı. Hangi amaçla kullanacağınızı bilmeniz gereklidir. Ayrıca motor durumu, şanzıman, yakıt tüketimi yakıt maliyeti, bagaj büyüklüğü, donanımsal özellikleri gibi önemli noktaları da göz önünde bulundurarak kendinize uygun aracı seçin. Seçtiğiniz arabanın piyasadaki değerini araştırın ve öğrenin.

Aracın kasko tutarını öğrenerek araç geçmişini sorgulayın. Kaza durumunu araştırarak borcu olup olmadığını öğrenin. Araç kilometresinin doğru olup olmadığını araştırın. Araç kaportasını dikkatlice inceleyin. Tüm bunların dışında araçların lastik durumunu kontrol edin.

İkinci El Otomobil Alırken Diğer Dikkat Edilecek Hususlar

Aracın motor ve şasi numarası, ruhsatta yazan numara ile eşleşmelidir. Mutlaka kontrol edilmesi elzemdir. Motor durumunu kontrol edin. Araca binip motor sesini dinleyin. Anormal ses motorda sıkıntı olduğunu gösterir. Egzoz kontrolünü yapın. Araçtayken bir süre gaza basıp rengini kontrol edin. Test sürüşü yapın.

Belki de dikkat edilmesi gereken en önemlisi test sürüşüdür. Araç sürüşü sırasında vites geçişleri, motorun sesi, araç fonksiyonlarının çalışıp çalışmadığı, frenlerin tutup tutmadığını, el freni kontrolünü en iyi bu aşamada anlarsınız. Araç sürüşü esnasında direksiyonda herhangi bir titreme ve boşluk olmamalıdır ve anormal bir ses gelmemesi gerekmektedir.

Ayrıca düz yolda giderken direksiyonu bırakıp aracın doğru yoldan sapmamasına dikkat edin. Araç içerisinde bulunması zorunlu olan ekipmanlar tam ve kullanıma uygun olmalıdır. Yedek anahtarı bulunmalıdır. Siz kendiniz kontrol ettikten sonra herhangi bir sorun görmediysen araçtan anlayan ya da bir usta yorumu da mutlaka alın. Aracı ekspertiz yaptırın. İkinci el otomobil alırken ekspertiz zorunluluğu gelmiştir. Ekspertiz raporu ücreti ise araç sahibi tarafından karşılanmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.