Hisse Senedine Nasıl Yatırım Yapılır?

0 7

Hisse Senedine Nasıl Yatırım Yapılır

Bir yatırım aracı olarak hisse senedi almak istiyorsanız izlemeniz gereken belli safhalar vardır. Hisse senedi alırken yapılması gereken ilk şey aracı kurumu seçmektir. Borsada aracılık işi yapan birçok kurum mevcuttur. Aracı kurum seçtikten sonra atılması gereken ikinci adım ise yatırım hesabı açmaktır. Yatırım hesabı açmak oldukça basit bir işlemdir.

Eğer yatırım hesabını bir bankada açmak istiyorsanız o bankanın şubelerinden hesabınızı açabilirsiniz. Yatırım hesabınızı aracı kurumda açmak istiyorsanız bu durumda internet üzerinden ya da irtibat bürolarından yatırım hesabınızı açabilirsiniz. Yatırım hesabınızı aracı kurumlarda açmak istediğinizde hesabın açılması sırasında çevre sözleşmesi ve risk bildirim formu imzalamanız gereklidir.

Yatırım Hesabına Para Yatırma 

Banka veya aracı kurumda yatırım hesabı açmanız ardından hisse alım satımı yapmak için hesabınıza para yatırmalısınız. Almayı düşündüğünüz hisse senedi ve ödeyecek olduğunuz komisyonun tutarı kadar hesabınızda para olmalıdır.

Hisse Senedi Alım Emri

Hesabınızı açmak için gerekli olan sözleşmeler ve formlar onaylandıktan sonra ilk hisse senedinizi alabilirsiniz. Bu aşamalar tamamladıktan sonra  hesabınızda satın almak istediğiniz hisse tutarı ve alınacak olan komisyon tutarı kadar bakiye olması gerekir. Böylece ilk hissenizi alabilirsiniz. Yatırım hesabınıza çalışmış olduğunuz aracı kurumun internet sitesi ya da uygulaması üzerinden giriş yapabilirsiniz. Satın almak istediğiniz hisse senedi seçme hakkınız vardır.

Hisse Senedi Satış Emri 

Satın aldığınız hisse senedinin fiyatı satmak istediğiniz fiyata ulaştığı zaman yatırım hesabınız üzerinden sat emri vermeniz mümkün. Satış işleminin tamamlanmasının ardından elde edilen kazanç karı kârı yatırım hesabınıza en geç 2 iş günü içerisinde aktarılacaktır.  Hisse senedini aldığınız gibi satış işlemini de aynı şekilde yapmanız mümkün. Hisse senedi alım emrinde bahsedilenler hisse senedi satışı için de geçerlidir. Eğer yatırım hesabınıza para yatırmak istiyorsanız hisse senedi alım satımı için hesabınızda para bulunması gereklidir. Eğer yatırım hesabınızı aracı kurumda değil de bir bankada açtı iseniz bu durumda vadesiz hesabınızdan yatırım hesabınıza para gönderebilirsiniz. Bu işlemi isterseniz internet bankacılığından isterseniz de şubeye giderek gerçekleştirmeniz mümkün.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.