Arsa Mı Almak Karlı Ev Almak Mı 2022

0 2

Arsa Mı Almak Karlı Ev Almak Mı 2022

Yatırım yapmak isteyenler ev ve arsa arasında kararsız kalıyor. Yatırım ev satın alınarak da yatırım arsa satın alarak da yapılsa dikkat edilmesi gereken bazı hususlar yer alıyor. Yatırım amacıyla ev ya da arsa satın alanlar amortisman sürelerini bilerek hareket etmesi gerekir. Ev satın alırken evlerin kendilerini geri ödeme süreleri iş yerlerinin geri ödeme süresinden çok daha fazla oluyor. Kiraya vermek için aldığınız bir konut ayda 1000 liraya kiraya verildiği zaman 12 bin lira gelir sağlıyor. Bu da eve ödenen toplu parayı geri çıkarma süresi oldukça uzun sürmesine neden oluyor.

Ev Yatırımının Detayları

Arsa haricinde ev satın almanın çok da mantıklı olmadığı fakat bazı hallerde gerekli olabiliyor. Gelecekte çocukları için yatırım yapmak isteyen bireyler ev satın almaları halinde ortalama 5-6 senede bir evin tadilat yapılması gerektiğini, evin kiraya verilmesi halinde de kiracıdan kaynaklı bazı masrafların meydana çıktığını unutmaması gerekir.

Arsa Yatırımı Daha Karlı

Arsa yatırımı yapmak orta ve uzun vadeli de oldukça karlı sonuçlar getiriyor. Fakat unutmamak gerekir ki 10 seneden daha kısa bir sürede sonuç elde etmeyi beklenmemesi gerekiyor. Arsa yatırımları riskli yatırımlar olup özellikle imar durumu ile alakalı ortaya çıkabilecek problemleri de göz önünde bulundurmak gereken bir yatırım çeşididir. Bu nedenle arsa yatırımlarında tüm süreci yakından takip etmek gerekir. Boş arsalar şu dönem daha mantıklı hale gelmeye başlamış durumda. Çünkü internetin yaygınlaşması ile beraber perakende sektörü ciddi ve devrimsel bir dönüş geçiriyor.

Bu dönüşümünde biraz da dükkanların işlevsiz hale gelmesinde sebep olur. Doğal olarak değerlerinin çok daha aşağıya doğru seyretmesine neden olabiliyor. Boş arsaların üzerine yapılabileceklerin sınırı olmadığı gibi buralara bungalov evden düğün organizasyonu düzenlemeye kadar yüzlerce iş kurabilme imkanınız vardır. Fakat bir dükkandan yapılabilecekler ne yazık ki kısıtlı olduğu için gün geçtikçe daha da sınırlayabiliyor. Şimdiki kuşak artık dükkanlara sadece yeme içme ve sosyalleşme için gidiyor. Bu nedenle bu tür mekanların da ömrü ve karlılığı zamanla azalma gösteriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.