Altın Mı Daha Karlı Dolar Mı 2022

0 3

Altın Mı Daha Karlı Dolar Mı?

Günümüzde insanlar daha kolay nasıl para kazana bilirim diye düşünüyor. Özellikle bu son zamanlarda altın ve döviz kurlarının yükselmesiyle herkesin gözü altın ve ya dolar almakta. Yıllardan beri altın da dolar da artmaktadır yıllar önce dolar 3 lira veya 5 lira değerinde işlem görürken şimdi yaklaşık 6 kat artmıştır tabi bu artışlar azda olsa inişler çıkışlar yaşamaktadır. Altında aynı şekilde yıllar geçtikçe değerine değer katmıştır.

Altın Mı? Dolar Mı? Hangisini Almak Daha Karlı? 

Yıllardır büyüklerimizin yatırım şekli genelde yastık altı denilen para veya altın saklama şeklidir. Fakat günümüzde yastık altı kavramı biraz önemini yitirmiş durumda. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte birçok kişi artık bankalarda altın ve ya dolar hesapları açıyor ve evde saklamak yerine bankaları daha güvenli bulduklarında birikimlerini bankaya yatırıyorlar. Eğer altın alınıyorsa daha çok takı şeklinde alındığı için banka pek tercih edilmeyebilir. Dolara yatırım yapmak biraz riskli olabiliyor çünkü dolar ani düşüşler yaşayabiliyor. Fakat altında çok ani düşüşler görülmez.

Belki çok ani çıkışlar olmuyor altında ama özellikle uzun vadeli yatırımlarda altın daha karlı bir yatırım olarak görünmektedir. Dolar alanlar için biraz daha stresli bir yatırım olabiliyor çünkü sürekli gözleri kur piyasasında oluyor, düşüşleri yükselişleri çok hızlı olduğu için dolar alanlar biraz stresli bir süreç yaşayabiliyorlar. Tabi bu demek değildir ki dolar alırken zarara girilecek anlamına gelmiyor. Ani yükselişleri de olduğu için takipte kalındığında paranızı Türk lirasına çevirdiğinizde kar elde etmiş olursunuz. Sizin için sıkı takip gerektiren bir yatırım olacaktır. Yakın takip sonucunda yatırımlarınızı doğru hamlelerle yükseltebilme şansınız vardır.

İnsanlar En Çok Hangisini Tercih Ediyor? 

Eski insanımız büyüklerimiz yıllar öncesinde hemen hemen hepsi altını yatırım aracı olarak daha çok kullanmışlar. Altın takı şeklinde de takıldığı için kadınların da severek kullandığı hem aksesuar hem yatırım olarak kullanıldığından dolardan daha çok tercih edildiği görülüyor. Özellikle uzun vadeli yatırımlarda altın alanlar yatırımlarının çok fazlasının üzerinde bir kar elde etmişlerdir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.