Altın Almak İsteyenler Yatırım İçin Kaç Ayar Altın Almalı?

0 117

Altın Almak İsteyenler Yatırım İçin Kaç Ayar Altın Almalı?

Yaşam içinde insanların yatırım yapmaları için farklı türden yatırım araçları bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de pek çok insanın dünyanın neresinde olursa olsun kadın erkek fark etmeksizin tercih ettiği altındır. Altın hem bir yatırım aracı hem de aynı zamanda değerli bir takıdır. Nitekim altın ile yapılan yüzük, bilezik, bileklik, kolye küpe gibi çok değişik türden takılar vardır. Bu takılar farklı ayarlarda altınlardan yapılırlar.

Eğer kişi takı olarak değil sadece yatırım amaçlı olarak altın alacak ise o zaman alacağı altının ayarına satacağı zaman zarar etmemesi adına dikkat etmelidir. Zira 14 ayar, 18 ayar gibi altın objeleri satar iken ciddi bir değer kaybı yaşanır. Adeta yok pahasına satılır. O yüzden yatırım amaçlı olarak alınacak olan altınların ayarı 24 olmalıdır. Aşağısı hiçbir biçimde olmamalıdır.

Altın Alırken Diğer Bilinmesi Gerekenler

Altın alırken ayar dışında bilinmesi gereken diğer hususların başında eğer yarım çeyrek ya da gram altın alınıyor ise eski tarihli olanı tercih edilebilir. Zira eski tarihli ayarlar fiyat olarak çok daha ucuzdur. Bu durum uzun vadede yatırım yapmak isteyenler için idealdir. Bir diğer husus burma bilezik, işçiliği az olan bilezikler yatırım amaçlı tercih edilmelidir. Diğerleri ise kolye yüzük küpe gibi olanlar 24 ayar bile olsa işin içine işleme gibi faktörler girdiği için hem uzun vadede hem de kısa vadede yarar sağlamaz. Pırlantalı ya da diğer değerli taşlar ile olanlar da doğru bir yatırım aracı değildir.

Altın ile Yatırım Nasıl Yapılır?

Altın ile yatırım yapılma noktasında farklı seçenekler vardır. Bu noktada en eski yöntem yastık altı olarak da tabir edilen altının alınıp evde saklanmasıdır. Evde olan altınlar bu konuda hizmet veren bankalara da verilerek yatırım yapılabilir. Bir diğer yöntem ise altın hesabının açılmasıdır. Bu noktada vadeli ya da vadesiz altın yatırım hesaplarının açılması mümkündür. Hepsinde de yatırım 24 ayar saf altın üzerinden yapılır. Bankalar vadesiz hesaplarda genellikle başka türlü hesap açmamaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.